MENU zavřít

Co všechno dnes dokáže skutečně inteligentní domácnost

Sci-fi filmy z devadesátek předpovídaly budoucnost, ve které byt umí s nájemníkem komunikovat a dokáže splnit jeho zadání. Od odemčení dveří po zhasnutí lampičky.

Vytvořit skutečně funkční inteligentní domácnost je teď snazší než kdy jindy. Můžeme ovládat televizi, topení, světla, alarmy, žaluzie, pračky i kávovary. Stisknutím tlačítka či hlasovým příkazem z pohodlí postele.

Jak tedy vypadá chytré bydlení?

Dálkovým ovladačem k bytu může být smartphone, tablet, dotykový displej na zdi nebo virtuální asistent s hlasovým ovládáním, jako je Siri, Google Assistant nebo Alexa od Amazonu. Anebo všechno dohromady.

Skutečně inteligentní domácnost navíc nepotřebuje skoro žádné povely, o většinu věcí se postará sama podle toho, jak si ji vycvičíte.

Práci vykonávají senzory a inteligentní spotřebiče propojené přes wi-fi či Bluetooth do jednoho centrálního systému. Je ale třeba si předem promyslet, jak chytrý byt chcete, co do sítě připojíte, a podle toho zvolit, jaký systém na propojení a ovládání využít.

Co všechno dnes dokáže skutečně inteligentní domácnost

Výrobci spotřebičů používají vlastní ovladače, které lze ideálně propojit do jednoho celku, jako je třeba aplikace Home Connect od firmy BSH domácí spotřebiče, která u nás nabízí značky Bosch, Siemens či Gaggenau. Centrálním mozkem celé domácnosti je pak router a ideálně otevřená aplikace pro chytré bydlení, která se umí domluvit s různými systémy od různých výrobců. Trh se totiž pořád učí a vyvíjí, takže jednotný standard neexistuje a prvky různých výrobců spolu nemusí vždycky spolupracovat.

Pokud stavíte dům nebo plánujete obří rekonstrukci bytu, počítejte s inteligentní výbavou rovnou v projektu a přizpůsobte tomu infrastrukturu s rozvody. Výsledkem je robustní spolehlivé řešení. Druhou variantou je aktualizace stávajícího bydlení pomocí dokupování jednotlivých prvků a postupné rozšiřování bezdrátové domácí sítě.

ZDROJ: Forbes


zpět na všechny články